sobota, 21 września 2013

tai chi


Jestem po pierwszych zajęciach taoistycznego tai chi i jestem niebywale zaskoczona, jak po 40 minutach ćwiczeń zaczęłam odczuwać "ból" w dolnej części kręgosłupa. 
Bynajmniej nie przez to, że jakieś ćwiczenia wykonywałam niepoprawnie, ale moje zasiedziałe kręgi poczuły, że w końcu ktoś robi coś dobrego tylko dla nich.

Jak czytamy na stronie poświęconej Stowarzyszeniu: Tai chi to system opracowanych w XI wieku w Chinach harmonijnych, powolnych ruchów pozytywnie wpływających na poprawę i utrzymanie zdrowia fizycznego i psychicznego. Taoistyczne Tai Chi jest systemem ćwiczeń zdrowotnych głęboko zakorzenionym w tradycji taoistycznej słynącej z kultywowania sztuk zdrowia i długowieczności.

To doskonałe narzędzie do poprawy zdrowia, relaksacji ciała i umysłu. Regularna praktyka uczyni Cię pogodniejszym, spokojniejszym, silniejszym i młodszym. Taoistycznego Tai Chi uczymy się przez praktykę.

Regularne ćwiczenie może przynieść szeroki zakres korzyści dla układu mięśniowego, kostnego czy krążenia. Płynne ruchy Taoistycznego Tai Chi służą także jako medytacja w ruchu, co redukuje stres i daje podstawy do doskonalenia ciała i umysłu. 

Na drugi dzień odczuwałam lekkie zakwasy w okolicy bioder i wiecie co, tak szczerze? na tych pierwszych zajęciach to ja się w zasadzie wynudziłam. Każdy ruch jest powolny, dokładny, dodatkowo naprawdę trudno zapamiętać te układy - ponoć potrzeba co najmniej 3 miesięcy praktyki, by umieć już płynnie się poruszać, aczkolwiek jest to sprawa bardzo indywidualna. 
Ta forma ruchu nie jest dla każdego, to kwestia cierpliwości i postawy. Widząc grupę, z którą miałam okazję ćwiczyć, wiele pań i panów po 60-tym roku życia, śmiało mogę stwierdzić, że tai chi na pewno przynosi korzyści - "Taoistyczne Tai Chi w każdym ruchu zawiera rozciąganie i obrót, co wpływa na poprawę zdrowia. Wraz z regularną praktyką ten rodzaj ruchu wpływa głęboko na całe nasze ciało redukuje napięcia, poprawia krążenie oraz wpływa na wzrost siły i elastyczności. Poprzez przywrócenie właściwego krążenia i uwolnienie od napięć w mięśniach, więzadłach i ścięgnach, Taoistyczne Tai Chi pomaga optymalizować funkcjonowanie całego ciała, wszystkich, jego układów, organów i tkanek". 
Tai chi jest jak najbardziej odpowiednie również dla ludzi młodych, którzy prowadzą siedzący tryb życia, mają problemy z kręgosłupem, czy żyją w stresie, bo ta forma ruchu pomaga powrócić do równowagi i spokoju ducha. 
Tai chi można ćwiczyć w domu, w sieci znajdziecie filmiki instruktażowe, choć oczywiście ćwiczenia w grupie zawsze przynoszą lepsze rezultaty, zawsze jest się też pod okiem instruktora.


Sprawdźcie, jeśli tai chi jest w Waszym mieście - koniecznie spróbujcie, może to właśnie forma ruchu dla Was! Jeżeli opanujecie każdą część, po miesiącach systematycznej praktyki, będziecie śmigać jak oni:


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz